JURKOWSKI - rekuperacja

 +48 729 164 729


  jurkowski@jurkowscy.net

JURKOWSKI
Nadwiślańska 170A
05-420 Józefów

Trzy zasadnicze dziedziny, w których objawia się dobrodziejstwo posiadania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to:

  • zdrowie,
  • ekonomia,
  • komfort.
Zdrowie

Większość uważa, że zdrowie jest bezcenne. My jesteśmy nieco innego zdania, ale warto wiedzieć, że rekuperator zainstalowany w domu ma istotny wpływ na zdrowie jego mieszkańców, ponieważ zapewnia:

  • eliminację grzybów i roztoczy – warunki życia w domu z rekuperatorem są skrajnie niesprzyjające rozwojowi tych organizmów,
  • usuwanie nadmiaru wilgoci, zapachów i zanieczyszczeń z wnętrza domu,
  • zdrowe powietrze – zawartość nieobojętnego dla naszego organizmu CO2 w wentylowanych w ten sposób pomieszczeniach nie zostanie przekroczona.
Ekonomia

Pozytywne skutki ekonomiczne decyzji o wyposażeniu domu w rekuperator są oczywiste. Można przyjąć, że skutecznie działająca wentylacja grawitacyjna wymienia w ciągu godziny ilość powietrza równą przynajmniej połowie objętości domu. Dla domu o powierzchni 150 m2, w którym wentylacja grawitacyjna działa poprawnie, wiąże się to z roczną stratą energii rzędu 7000 kWh. Jeśli założymy, że dom ogrzewany jest gazem ziemnym, wówczas roczny koszt ogrzania powietrza wentylowanego będzie wynosić ok. 1900 zł. W przypadku dość dobrze ocieplonego domu może to stanowić ponad połowę rocznych wydatków na jego ogrzanie. Rekuperator może Państwu zaoszczędzić co najmniej 80% kosztów ogrzewania powietrza wentylowanego.

Trzeba również zauważyć, że jeśli zadbają Państwo o wyposażenie swego domu w wentylację z odzyskiem ciepła jeszcze w fazie projektu, wówczas całkowity koszt instalacji rekuperatora nie będzie wysoki. Całkiem spore oszczędności wynikną bowiem wówczas z rezygnacji z kominów wentylacyjnych, dodatkowych obróbek blacharskich i zupełnie niepotrzebnych nawiewników w oknach.

Komfort

Wyższy komfort użytkowania domu z rekuperatorem wynika głównie z faktu, że nie jest konieczne otwieranie okien dla zapewnienia dostępu świeżego powietrza. W związku z tym uzyskujemy:

  • zimą – możliwość utrzymania w miarę stałej temperatury w domu oraz
  • brak zjawiska zimnej podłogi, które jest skutkiem działania wentylacji grawitacyjnej – świeże, ale przy tym zimne powietrze jako cięższe osiada w dolnych partiach pomieszczeń wychładzając posadzkę,
  • latem – radykalne ograniczenie dostępu owadów (komary, muchy...) do wnętrza domu.

Posiadanie w domu rekuperatora powoli, ale nieuchronnie staje się standardem. Jeszcze całkiem niedawno większość z nas jeździła samochodami bez klimatyzacji. Dzisiaj okazuje się, że takie auto jest niejednokrotnie bardzo trudno sprzedać. Podobna przyszłość może czekać w niedługim czasie domy bez rekuperatora. Dom z rekuperatorem będzie wart więcej.